Translate

pátek 12. srpna 2011

Co je Zen Budhismus??

Zen jako takový se nezakládá na víře v něco, ať je to v názor nebo v teorii o něčem posvátném. Zen znamená cvičení Zazenu - Budhovy pozice (lotosový sed). Zen a Zazen nespočívá ve víře, ale v pozorování skutečnosti, světa kolem nás, sebe sama. Podstatou Zenu je nestrach, nevlastnění. Všechno naše utrpení pochází z našeho egoismu.

"Zen nás nabádá, abychom na život pohlíželi jako na otázku. Smíme se otevřít přiznání "já nevím". Smíme se vydat nejistotě nevědomí. Nejsme tím zmateni, právě naopak. Můžeme takto obdivovat a odhalovat svět, jako ho objevují malé děti. A můžeme nalézat kouzla v nejobyčejnějších věcech a jevech.  "

Studování a praktikování Zenu je velice složité. Je obtížné proto, že je těžké zachovat si čistotu ducha a čistotu cvičení ve skutečném smyslu.

Pravým cílem Zenu je vidět věci tak jak jsou, pozorovat věci tak jak jsou a nechat jim vlastní průběh.
"Čas plyne z přítomnosti do minulosti." řekl Eihei Dógen, velký mistr, který přivedl zazen z Číny do Japonska ve 13. století

Jako jednotlivci jsme úplně závislí i nezávislí na všem co nás obklopuje. Je-li taková naše zkušenost, naše existence, pak jsme dosáhli úrovně, kdy nás nic nevyvede z míry.
Duch začátečníka (Šósin)
Duch začátečníka má mnoho možností oproti duchu experta, jenž má velice málo možností. Tento výraz byl velmi oblíbeným mistra Dógena

Zenový mistr je člověk, který dosáhl dokonalé svobody, jež je možností všech lidí. Žije svobodně v plnosti své existence. Jeho vědomí vyplývá spontánně a přirozeně ze skutečných okolností každého okamžiku. Celá jeho existence je svědectvím toho, co to znamená žít v realitě přítomnosti. Pouhé setkání s tak dokonalou osobností je s to změnit náš dosavadní způsob života.

Musíme žít v tomto okamžiku.

Musíte mít své vlastní tělo a ducha. Všechno by mělo být na správném místě správným způsobem. Pak pominou všechny problémy.

Je důležité zaujmout k veškeré naší činnosti ten správný postoj, tu správnou pozici. To je pravé učení.

Zenová pozice

Student sedí v pozici úplného lotosového květu, což znamená, že vaše levé koleno je na pravém stehně a pravé chodidlo na levém stehně. Tento posed vám pomáhá udržovat tělesnou i duševní rovnováhu.

Jednou z nejdůležitějších věcí je udržet v této pozici páteř rovnou, zpříma. Ramena a uši by měly být v jedné rovině. Snažíme se úplně uvolnit svoje ramena a hlavu zvednout temenem ke stropu, jako kdybychom podpírali oblohu. Brada by měla býti poněkud zastrčená. Pro posílení pozice bychom měli bránici přitlačit ke svému hara, čili dolů k břichu.

Vaše ruce by měli vytvářet "kosmickou mudru". Tato pozice by se dala popsat tak, že vaše dlaně vytvoří s pomocí prstů krásný ovál. A to tak, že položíte levou ruku na pravou dlaň (prostřední klouby prstů na sebe) a spojíte oba palce lehce konečky k sobě. Tuto univerzální mudru byste měli udržovat s velikou pečlivostí. Ruce se nacházejí u těla a palce jsou zhruba ve výši pupku.

Při cvičení Zazenu neexistuje nic jiného než-li rytmus našeho dechu, kterého jsme si vědomi. Nemělo by se stát, že byste byli duchem nepřítomní. Soustřeďme se tedy na správné dýchání. Taková činnost (dýchání) je elementární činností univerzálního bytí. Myšlenky, které se vynoří v našem nitru během cvičení Zazenu by vás neměli vzrušovat. Nechte je přijít a nechte je odejít. Potom budou pod kontrolou.

"Zen nesouhlasí s myšlenkou, že osvícení a "buddhovství" jsou rozdílné stavy natolik vzdálené, že nemá smyslu se do něčeho pouštět, protože člověka odradí už délka cesty. Zen říká: "Tady a teď. Jsme živí, vidíme, slyšíme, chutnáme, cítíme, myslíme. Můžeme být Buddhou, pokud si dovolíme jím být." V okamžicích klidu a jasu, ale rovněž ve chvílích, kdy moudře a soucitně odpovídáme na složitosti života, si uvědomujeme, že můžeme být něčím více. Zen se nesnaží nás přetvořit v dokonalou ideální bytost. Snaží se, abychom byli jací jsme a jací můžeme být."

O této pozici se mluví jako o klíčovém bodě Buddhismu

Po nějakém čase umřeme. Jestliže věříme, že to je konec všeho našeho života, naše porozumění je mylné. Jestliže na druhé straně věříme, že neumřeme také se mýlíme. Umřeme i neumřeme. Takové je správné porozumění.

"Bez špetky ctižádosti
Nechávám svou přirozenost plout.
Nesu si rýži na deset dní
A v srdci oheň.
Kdo se tu stará o iluze či nirvánu?
Zapomněl jsem na prach jména a majetku,
Naslouchám nočnímu dešti bubnujícímu do střechy mé chýše,
Sedím v klidu a pokoji s nohama nataženýma."





zdroj: Internet

Žádné komentáře:

Okomentovat